21. märts 2015

kõhulahtisusest Aasias

Koostöös tunnistajate, proviisorite ja isikliku kogemuse najal kirjutan lahti, miks see pasanteeria meid kõiki siin tabab, milline on haiguse kulg, kuidas seda ennetada ja millised on ravivõimalused. Nb! Kuna ma ei ole arst, võivad kirjelduses esineda mõned ebatäpsused.
Mis kõhulahtisusest põhjustab?
a) viirus ehk nt noroviirus
b) bakter ehk nt coli rühmast
Kuidas ennetada
Lühidalt öeldes, ära lihtsalt reisi siia. Igasugused ekstreemsed ettevaatusabinõud ja topeltsteriilne elu ei päästa sind, kui tahad hingata, süüa ja elada. Lisaks peale haigestumist eriline garantiin ei aita. Sa oled juba haige, lepi sellega.
Viiruse saad tõenäoliselt tuktuki vennalt, kellega esimese rahavahetusdiili teed või, kes sõidus olles sinu ees istudes köhatab.
Bakteri saad suht kindlalt taldrikult või purgi küljest, mille palusid lauda tuua suletuna kuna loobusid just jahutavast jääst klaasis, arvates, et nüüd vältisid bakterit. Ära ole naiivne, kohalik on immuunne ja sina saad selle niikuinii, kui sul pole õnnestunud varasemalt immuunsust saavutada just sel hooajal ringleva viirusetüübi osas. Piisab ühest piisast äsja pestud taldrikul või rätikul, et saada nakatunuks. Ps! Soovitan restorani taga käia jälgimas seda "steriilset" protsessi, kuidas siin nõusid pestakse.
Tahad rahu, valmistu sõjaks. Ehk sea aegsasti pommirühm töökorda.
Haiguse kulg
Nüüd võid vabalt hingata. Heita eest respiraatori, juua jälle jääga jahutatud Colat, pühkida tagumikku hariliku tualettpaberiga ja loputada suud kraaniveega. Püüdsid siiani teha kõik endast oleneva, kuid tegelikkuses kahandasid oma tõenäosust ekstreemsete meetoditega umbes 0,1% jagu. Oled juba haigestunud ja ei saa seda teha topelt. Ehk sa ei saa jääda nt viiekordsesse grippi vms. Sa lihtsalt oled nakatunud või ei ole. Relax. Parim, mida nüüd loota võid on see, et su partner sind garantiini ei heida ja, et sul on raudne immuunsüsteem haiguse läbipõdemiseks.
Esmalt tabab ilmselt gaasirünnak. Seejärel lendab kaas pealt. Kaasneb tugev kõhuvalu, peavalu. Vahel ka oksendamine ja palavik. Kui asi läheb trenaazis veriseks, nagu mul juhtus, on asi hapu. 
Piltlikult öeldes on nii, et sina oled kaasreisija ja sees hakkab toimuma üsna hästi tuntav igipõline hea ja kurja võitlus. Nagu vaimude vääljaajamine.
Ravi
Kergematel puhkudel aitavad nii kohalikud kui ka Eestimaised käsimüügiravimid. Kohalikke soovitatakse enam kuna need on ju kohaliku spetsiifikaga. Raskema haiguskulu puhul kirjutab proviisor antibiootikumid välja. Neile lisaks tuleks tarbida mikrofloorat tasakaalustavaid preparaate. 
Varem või hiljem saadki terveks. Soovitus on lihtsalt mitte rikkuda oma reisi, jättes söömata parimad Aasia tänavatoidud, joomata jahutatud jook ja suudlemata nakatunud partnerit. Aasiaga tuleb olla koos nii heas kii jalvas.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar